İhtar ve İhbarname Gönderimi

İhtar ve İhbarname Gönderimi

İhtar ya da ihbarname karşılıklı olarak yapılan çeşitli sözleşmelerde yerine getirilmeyen sözleşme konularında (parayı ödememe gibi) karşı tarafa hukuki işlemler çerçevesinde gerekli bildirim yapılması adına gönderilen uyarıcı ya da haber verici işlemlerin tamamına verilen addır. İhtar ve İhbarname Gönderimi yapılırken kanun uyarınca belirtilen esas ve şekillere istinaden yapılması zorunludur. Avukat Pembe Uçurum konuya karşı Hassas ve titiz yaklaşımıyla taraflar arasındaki ikili ilişkiyi zedelemeden en doğru katkıyı vererek,  Girne’de ve dahi Kıbrıs’ta bir çok referansa sahip olmuştur.

İhtar ve İhbarname Düzenleme

Kıbrıs’ta bulunan kanun ve esaslara göre düzenlenmiş olan bir ihbarname ‘de ihtarı gönderecek taraf ile karşı tarafın isim soy isim ve açık adresleri, ihbarnamenin konusu, gönderenin imzası, tebliğ ile alakalı şerh, noterden tasdikli mühür ve imza, konunun tarihî muhakkak yer almalıdır.

İhtar veya ihbarnameler iki şekilde yazılabilir. Ya işin ehli bir bilir kişiyle yahut da notere götürerek noterce yazılması mümkündür.

Tebliğin karşı tarafa bildirilmesi noterler tarafından gönderileceği gibi, Avukat vasıtasıyla da gönderilebilir. Buradaki önemli husus noterlerin her satır sayısı dahil olmak üzere ücret konusunda artışa gitmesidir. İhbarname hazırlanırken olabildiğince kısa tutulması ödeyeceğiniz miktar açısından da önem arz edecektir.

İhbarname Türleri

Kıbrıs’ta geçerli kanunlara göre ihtar gönderildikten sonra borçlu olan kişi temerrüt durumuna düşer koşulu geçerlilik kazanır.  Bu konuda farklı türlerde ihbarnameler hazırlamak mümkündür. Bunlar;

  • Kira borcu ödenmez veya sözleşme sonlandırılırsa
  • İş sözleşmesi içeriğince
  • Ticaret kaynaklı alışverişlerde
  • Boşanma kaynaklı davalarda ve buna benzer bir çok konuda da karşı tarafa gönderilmek üzere hazırlanır.

İhbarnamelerin noter tasdikiyle hazırlanıp gönderilmesi ise olası dava için önemli bir belge olarak size yarar sağlar.

İhtar ve İhbarnamedeki Amaç

Hukuki olarak bakmak gerekirse noter ile işlem yapıldığı için normale göre daha fazla para ödeseniz de, davaya konu olduğunda ihbarnameler en önemli deliller arasında sayılır. Bu nedenle ihbarname hazırlanırken oldukça titiz davranılmalıdır. Buna binaen ’de  İhtar ve İhbarname Gönderimi için tercih edebileceğiniz en doğru seçenek her zaman Avukat Pembe Uçurum’dur. Müvekkillerinin istekleri doğrultusunda yazdığı ihbarnameler konusunda sade ve net bir anlatım dilimi kullanarak, gerek Girne gerekse Kıbrıs’ta birçok davada müvekkilileri lehine olumlu sonuçlar alarak oluşan mağduriyetleri de engellemiştir. İhbarname konuları ile alakalı daha fazla bilgi, detay ve hizmet almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

About The Author

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir